A szelén pótlás szükségessége a pajzsmirigy működési zavaraiban

A szelén szerepe a pajzsmirigy megfelelő működésében nélkülözhetetlen, ennek fényében nem meglepő, hogy szelén hiányban az autoimmun pajzsmirigy gyulladás előfordulásának gyakorisága megemelkedik.

A szelén szerepe a pajzsmirigy megfelelő működésében nélkülözhetetlen. Ennek fényében nem meglepő, hogy szelén hiányban az autoimmun pajzsmirigy gyulladás előfordulásának gyakorisága megemelkedik.

Fennálló pajzsmirigy betegség esetén jellemzően két esetben javasolt a szelén kiegészítő adása (autoimmun pajzsmirigy-gyulladás, valamint Basedow-kór), általában napi 200 mikrogramm dózisban. Fontos ugyanakkor szem előtt tartani, hogy normál esetben a szervezet napi 55 mikrogrammos szelén igénye változatos étkezéssel bőven biztosítható. A szelén terápiás tartománya az egyéb nyomelemekénél jóval szűkebb, toxikus koncentrációja jóval alacsonyabb.

szelén pótlás pajzsmirigy

Hazánkban a pajzsmirigybetegek körében igen népszerű, nagy dózisú, hosszú ideig tartó szelénpótlás kockázatai hosszú távon meghaladhatják annak előnyeit. Klinikai vizsgálatok alapján a napi 200 mikrogramm szelén tartós, éveken át történő szedése növelheti a 2-es típusú diabétesz kialakulásának a kockázatát. A pajzsmirigy működésre gyakorolt kedvező hatása ugyanakkor ennyi idő elteltével már nem számottevő.

A szelén kiegészítő alkalmazása ezért csak indokoltan és kúraszerűen javasolható. Hosszabb ideig történő szedése elsősorban például vegetáriánus diéta vagy egyidejű felszívódási zavarok fennállása esetén jön szóba. A szükséges terápiás mennyiség meghatározásához minden esetben ajánlatos kikérni kezelőorvosunk véleményét.

Időpontfoglalás

Online bejelentkezési felületünk bevezetése folyamatban van. A rendszer üzembehelyezéséig kérjük töltse ki az alábbi űrlapot és kollegáink telefonon felveszik Önnel a kapcsolatot gyors és gördülékeny időpontfoglaláshoz.

További híreink

Nagy örömmel jelentjük be, hogy felnőtt- és gyermekortopédia rendelés indul Dr. Harrira M. Fahed vezetésével. Az ortopédia célja, hogy segítséget nyújtson mindazoknak, akik mozgásszervi fájdalmaik vagy nehézségeik miatt nem élhetik meg szabadon a mindennapokat – legyen szó játék öröméről, munkáról vagy fájdalommentes mozgásról.
A másodlagos magasvérnyomás valamilyen alapbetegség következményeként alakul ki. Ezen esetekben is alapvető az életmódot (táplálkozás, testmozgás, stresszkezelés) célzó- és a gyógyszeres vérnyomáscsökentő kezelések bevezetése.
Az esetek többsége elsődleges magasvérnyomás, aminek felismerése és kezelése fontos. A másodlagos magasvérnyomás viszont egy másik betegség következményeként alakul ki, és ennek az alapbetegségnek a felismerése kulcsfontosságú a megfelelő kezeléshez.
A Hashimoto-állapot kezelése minden egyes páciens számára egyedi, mivel a betegség különböző tüneteket okozhat. A kezelést mindig az egyéni szükségletekhez és a laboratóriumi eredményekhez igazítjuk.
A cukorbetegség élethosszig tartó állapot, amely különféle kihívásokat hoz az érintettek számára. Bár a cukorbetegséggel való élet nem könnyű, megfelelő kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal a páciensek képesek lehetnek stabilan és egészségesen élni.
további hírek betöltése

Időpontfoglalás