Ha érdekel az időszakos böjtölés (más néven IF, intermittent fasting), akkor ez a videó neked szól! Koroly Réka, a Periodx Központ vezető dietetikusa bemutatja, hogy mi is pontosan az időszakos böjtölés, hogyan működik, és kinek ajánlott, illetve kinek nem.

Az időszakos böjtölés egyre népszerűbb étrendi irányzat, amelyet leginkább fogyás céljából alkalmaznak. A lényege, hogy napi 16-18 órán keresztül nem eszünk, majd a maradék 6-8 órában engedélyezett az étkezés. Ez a módszer segíthet a fogyásban, mivel az étkezések időbeli korlátozása miatt sokaknak könnyebb betartani az étkezési ajánlásokat.

A kutatások szerint az időszakos böjtölésnek nemcsak a fogyásra van jótékony hatása, hanem a bél mikrobiomjára is. Egyes tanulmányok arra utalnak, hogy a böjtölés elősegítheti a bélflóra egészségét, és javíthatja a bél integritását. Azonban fontos megjegyezni, hogy ezeket az előnyöket még csak rövid távú kutatások támasztják alá, így hosszú távú hatásairól még nincs egyértelmű konszenzus.

A hátrányok között említést nyer, hogy az időszakos böjtölés nem veszi figyelembe az étkezés minőségét és mennyiségét. A böjti időszak alatt nem csak a kalóriák, hanem a tápanyagok (szénhidrátok, fehérjék, zsírok, vitaminok és ásványi anyagok) megfelelő bevitelére is ügyelni kell. Mivel az időablak alatt bármit lehet enni, könnyen előfordulhat, hogy a szükséges tápanyagok nem kerülnek be megfelelő arányban, ami nem ideális hosszú távon.

Fontos kiemelni, hogy nem mindenki számára ajánlott az időszakos böjtölés. Vannak olyan helyzetek és egyéni különbségek, amikor ez a módszer kifejezetten előnyös, de fontos, hogy mindenki egyénre szabott étrendet kövessen.