Teherbeesés PCOS mellett? Nem lehetetlen!

A PCOS nem akadályozza meg a sikeres várandósságot, azonban tudatosan kell foglalkozni a problémával és szakértő segítségét kell kérni a PCOS kezelése és a termékenység javítása érdekében.

Sokszor érkezik a kérdés endokrinológusainkhoz: Lehetséges-e a teherbeesés a PCOS mellett? Nos, örömmel mondhatjuk, hogy igen! A PCOS nem akadályozza meg a sikeres várandósságot, azonban tudatosan kell foglalkozni a problémával és szakértő segítségét kell kérni a PCOS kezelése és a termékenység javítása érdekében.

De mi is az a PCOS és mi köze van a teherbeeséshez?

A PCOS  (policisztás petefészek szindróma) egy igen gyakori nőgyógyászati-endokrinológiai probléma, amely a fogamzóképes korú nők leggyakoribb hormonális megbetegedése. A betegség és a sikertelen teherbeesések egyik leggyakoribb okaként tartják számon.

A PCOS gyakran hátterében nemcsak genetikai tényezők állnak, hanem többnyire a magas az inzulinszint is. A kialakult az inzulinrezisztencia esetén a petefészkek több férfi nemi hormont termelnek, amely gátolhatja a spontán teherbeesést. Az emelkedett androgén (férfi) hormonszint pedig számos egyéb kellemetlen tünetet okozhat, például: pattanásos, zsíros bőr, rendszertelen menstruáció, terméketlenség, hajhullás vagy férfias típusú kopaszodás, kóros elhízás, vagy erős szőrnövekedés.

Mit lehet tenni a sikeres várandósság érdekében?

A PCOS kezelésének alappillérei: a DIAGNÓZIS felállítása, az ÉLETMÓDVÁLTÁS, szükség esetén GYÓGYSZERES támogatás.

PCOS diagnózis felállítása

A policisztás ovárium szindróma sok esetben későn derül ki, vagy későn figyelnek fel a tünetekre ezért diagnosztizálása nem mindig könnyű. A PCOS diagnózisának felállításához nőgyógyászati-endokrinológiai kivizsgálás és célirányos laborvizsgálatok szükségesek első lépésben.

Életmódváltás

A terápia része lesz az Életmódváltás. Bár a túlsúly önmagában is csökkentheti a teherbeesés esélyeit, PCOS esetén különös figyelmet kell fordítani a felesleges kilók leadására. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő táplálkozás és étrend (PCOS diéta) kialakítása dietetikus segítségével, valamint személyre szabott mozgásterápia beiktatása.

PCOS étrend PeriodX
A megfelelő étrend kialakítása elengedhetetlen része a PCOS kezelésének

Ne feledkezzünk el a lelki egyensúlyról sem, mert a stressz növelheti a kortizolszintet, amely mellékvese kimerülést okozhat (ez is hozzájárulhat a meddőséghez), hanem inzulinszint-emelkedést is eredményezhet. Ráadásul a túlzott stressz súlyosbítja a PCOS tüneteit.

Gyógyszeres kezelés

Az életmódváltás mellett gyakran szükség lehet gyógyszeres támogatásra is, hogy a PCOS ne jelentsen akadályt a gyermekvállalásban. Mivel gyakran az inzulinrezisztencia áll a PCOS hátterében, ezért fontos annak kezelése is. Erre szakorvosunk gyógyszeres kezelést (metformin) is javasolhat, amely nemcsak csökkenti az inzulinszintet, hanem segít a fogyásban is.

A PCOS kezelése tehát egy hosszadalmas és sok türelmet igénylő folyamat, amely több szakterület együttes bevonását, támogatását és együttműködését igényli a pácienssel.  Az egyénileg beállított gondozási folyamat a jól beállított anyagcsere és hormonszintek, valamint az életmódváltás esetén lehetséges a természetes úton való teherbeesés is.

Azokban esetekben, ahol más kórképek vagy szövődmények akadályozzák a természetes teherbeesést, akkor PCOS esetén is érdemes lehet elgondolkodni a mesterséges megtermékenyítésen.

Időpontfoglalás

Online bejelentkezési felületünk bevezetése folyamatban van. A rendszer üzembehelyezéséig kérjük töltse ki az alábbi űrlapot és kollegáink telefonon felveszik Önnel a kapcsolatot gyors és gördülékeny időpontfoglaláshoz.

További híreink

Pajzsmirigy őrangyalai cikksorozat 2. részében részletesen bemutatjuk, mely étrendkiegészítők segíthetik a pajzsmirigy működését, és hogyan érdemes őket szedni.
Az endometriózis egy olyan betegség, amelyet számos félreértés és tévhit övez. Ezek a tévhitek gyakran késleltetik a megfelelő diagnózist és kezelést, ami tovább rontja az érintettek életminőségét. Nézzük meg a leggyakoribb mítoszokat, amelyekkel az endometriózissal kapcsolatban találkozhatunk.
Elindítjuk új cikksorozatunkat, a Pajzsmirigy Őrangyalai-t, amelyben Koroly Rékával együtt arra törekszünk, hogy bemutassuk a pajzsmirigy egészségét támogató kulcsfontosságú tápanyagokat. Az első részben három kiemelkedően fontos nyomelemet vizsgálunk meg: a jódot, a szelént és a cinket.
Dr. Madár István nőgyógyász kiemelkedő eredményeket ért el az endometriózis vizsgálatában a 2024-es nemzetközi konferencián, bemutatva új nőgyógyászati ultrahang módszereit.
Koroly Réka, a PeriodX vezető dietetikusa segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a koleszterin és a táplálkozás kapcsolatáról. A cikkből az is kiderül, milyen ételeket ajánlott kerülni a dietetikus szerint.
további hírek betöltése

Időpontfoglalás

Kedves Pácienseink!

Központi telefonszámunk átmenetileg – hálózati technikai problémák miatt – nem elérhető.

Az elkövetkező időszakban az alábbi telefonszámon állunk pácienseink rendelkezésére:

Köszönjük türelmüket!